KOMENDA POWIATOWA POLICJI W KUTNIE OSTRZEGA PRZED CZYHAJĄCYMI NIEBEZPIECZEŃSTWAMI

Pamiętajmy, że wraz z nadchodzącymi wakacjami pojawiają się oszuści którzy, podając się za właścicieli obiektów letniskowych, zakładają konta w serwisach ogłoszeniowych, tworzą fikcyjne profile i proszą o przelanie zaliczki za wynajem apartamentu czy domku. Dlatego kutnowska policja apeluje o czujność.

Planując wypoczynek warto zawsze zweryfikować w różnych internetowych źródłach, czy oferowane miejsce istnieje naprawdę. Najlepiej na popularnych i sprawdzonych stronach. Warto odnaleźć i przeczytać opinie na temat oferowanego obiektu. Wszystko po to, aby uchronić ciężko zarobione pieniądze i odpoczywać bez zmartwień.

Co powinno wzmożyć naszą czujność:

  • cena za wynajem w dobrej lokalizacji, gdy jest zdecydowanie atrakcyjniejsza od innych, powinna wzbudzić nieufność.
  • brak strony internetowej obiektu: szanujący się przedsiębiorcy prowadzą takie strony, można na nich znaleźć więcej konkretnych informacji.
  • brak numeru stacjonarnego i adres, który nie istnieje; zawsze sprawdźmy wskazany adres, np. w google maps – street view; gdy zamiast domków wczasowych widzimy pola lub inną zabudowę, to znaczy, że coś jest nie tak z interesującym nas ogłoszeniem.

podkom. Edyta Machnik

https://kutno.policja.gov.pl/eku/informacje/73132,Planujesz-wyjazd-wakacyjnyPolicja-ostrzega-przed-oszustami.html

Planujesz-wyjazd-wakacyjnyPolicja-ostrzega-przed-oszustami-1

„Tajemnicza sieć pająka”

Internet odgrywa dużą rolę w życiu młodego człowieka. Jest on źródłem wiedzy, a także źródłem rozrywki. Rozwojowi sieci towarzyszą jednak zagrożenia dotykające zwykłych użytkowników, zarówno dorosłych jak i tych najmłodszych. Dlatego też kutnowscy policjanci podjęli wspólnie z uczniami jednego z kutnowskich liceów oraz Akademią Nauk Stosowanych Gospodarki Krajowej w Kutnie działania na rzecz cyberbezpieczeństwa najmłodszych.

Edukacja użytkowników sieci internetowej jest bardzo ważną kwestią dla policyjnych profilaktyków. Każda forma zwrócenia uwagi na ten problem jest dobra. Kutnowscy policjanci wspólnie z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. J.H.Dąbrowskiego oraz Akademią Nauk Stosowanych Gospodarki Krajowej w Kutnie stworzyli materiał profilaktyczno-edukacyjny w postaci książeczki pt: „Tajemnicza sieć pająka”. Odbiorcami mają być uczniowie szkół podstawowych. W książeczce tej poruszone są najważniejsze zagrożenia z jakimi młodzi ludzie mogą spotkać się serfując po sieci. Wszystko opisane jest w formie historyjek, które opowiada główny bohater pająk Artur. Materiał ten jest również dostępny w formie on line, dzięki stworzonej w tym celu stronie internetowej na której można poszerzyć swoją wiedzę na temat opisywanych zagrożeń. Każda  historia posiada również swój kod QR który jeśli zeskanujemy telefonem przenosi nas bezpośrednio do strony interentowej i opisywnego na niej zagrożenia w wersji rozszerzonej.

Inauguracja projektu profilaktycznego „Tajemnicza sieć pająka” odbędzie się 10 czerwca 2022 roku podczas organizowanej przez Komendanta Powiatowego Policji w Kutnie konferencji „(Nie)bezpieczna sieć”.

Projekt będzie również wdrożony w działania profilaktyczne realizowane przez kutnowskich policjantów w szkołach podstawowych od nowego roku szkolnego. Zachęcamy również wychowawców, pedagogów szkolnych do korzystania z przygotowanego materiału podczas prowadzonych zajęć z dziećmi.

Pamiętaj !

Niezależnie od swojego wieku należy pamiętać, że w sieci nie jesteśmy anonimowi. Wszystko co publikujemy i piszemy pozostanie w niej na długi czas. Umieszczane informacje powinny być dobrze przez nas przemyślane. Komentarze pisane na różnych stronach, powinny dobrze świadczyć o jego autorze. Tak jak w codziennym życiu, powinniśmy odnosić się z szacunkiem do innych ludzi, dlatego dbajmy wszyscy o wspólne bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni!

podkom. Edyta Machnik

https://kutno.policja.gov.pl/eku/informacje/73100,quotTajemnicza-siec-pajakaquot.html

quotTajemnicza-siec-pajakaquot-1quotTajemnicza-siec-pajakaquot-2

 

Tajemnicza sieć pająka

Hej!

Mam na imię Artur. Będę waszym przewodnikiem po cyfrowym świecie, zwanym siecią.  Na podstawie własnego doświadczenia oraz historii moich znajomych przedstawię Wam zagrożenia, które w nim czyhają.

Miłego czytania!

I pamiętajcie – bądźcie ostrożni!

 

Skradziona tożsamość

Kilka miesięcy wcześniej spotkała mnie bardzo nieprzyjemna sytuacja… Wszyscy wokół zachowywali się nietypowo. Znajomi z klasy szeptali na mój widok, a najbliżsi przyjaciele zdawali się mnie unikać. Nie miałem pojęcia, co mogło wpłynąć na tak drastyczną zmianę ich zachowania. W końcu zdecydowałem, że…zapytam wprost.

– Dlaczego wszyscy tak dziwnie się zachowują?

-Nie graj zaskoczonego. Znaleźliśmy Twoje wpisy.

-Co?

-Daruj sobie. Nie tylko Ty masz Freshbuga. Mogłeś o tym pomyśleć zanim napisałeś coś obraźliwego o każdym z klasy.

– Przecież ja nie mam Freshbuga! Ktoś się pode mnie podszył! Ktoś ukradł moją tożsamość!

 

Co zrobić w przypadku kradzieży tożsamości w sieci?

Powiadom o tym serwis za pośrednictwem, którego ktoś się pod ciebie podszywa. Osoba dokonująca kradzieży tożsamości musi zdawać sobie sprawę, że popełnia przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do 8 lat („… kto podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobowe lub inne dane za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej”).

 

Ktoś hejtuje – reaguję

Na początku nic nie zauważyłem, trudno nawet powiedzieć dlaczego. Moja przyjaciółka  Ania była ostatnio jakaś niemrawa, ale uznałem, że to nawał sprawdzianów ją przytłoczył, sam ledwo dawałem radę. Ale za każdym razem, gdy słyszeliśmy chichoty, Ania drgała i zerkała w ich stronę cała spięta.

Pewnego dnia wrzuciłem na Freshbuga nasze wspólne zdjęcie z wycieczki. Ania początkowo była niechętna na upublicznienie fotografii, ale zgodziła się w końcu. Teraz żałuję, że tak ją namawiałem, powinienem uszanować jej decyzję. Szybko zacząłem dostawać mnóstwo powiadomień o reakcjach i komentarzach, ale musiałem poczekać do wieczora, żeby je przeczytać. Nie tego się spodziewałem. Wśród dwudziestu komentarzy tylko jeden, mojej przyjaciółki był przyjazny. Cała reszta sprawiła, że się we mnie zagotowało. I to nawet nie było o mnie.

-Ale się roztyła! Zacznij czasem latać, bo już patrzeć ciężko!

-Znowu kropek jej przybyło. Ogarnij sobie jakiś korektor w końcu. Ohyda

-Czy nikt jej nie powiedział, że czerwony wyszedł z mody w zeszłym sezonie?

Następnego dnia pogadałem w końcu z Anią na poważnie. Rozpłakała się. To trwało już pięć miesięcy i ani myśleli przestać.  Nie raz myślała, żeby skasować konto, ale nie chciała pokazać, że ją to rusza. Trochę to zajęło, ale przekonałem ją, żeby powiedziała  w końcu o tym rodzicom i byłem przy niej przez całą rozmowę. Cieszę się, że mamy to za sobą. W końcu Ania znowu się uśmiecha.

 

Jak walczyć z hejtem?

Najlepiej nie czytać negatywnych opinii i nie wchodzić z takim osobami w dyskusję. Wówczas hejterzy mogą się znudzić i zwyczajnie dać sobie spokój. Skutecznym sposobem może być zablokowanie konta hejtera, tak aby nas i naszej aktywności nie widział. Można również zgłaszać takie konto administratorom oraz właścicielom portali społecznościowych, którzy mogą zablokować lub usunąć hejtera. Hejter nie jest bezkarny. Taka osoba może być sądzona za zniesławienie i może otrzymać karę grzywny, a nawet być pozbawiona wolności do lat dwóch.

 

 To nie ja

Mój kolega Mrówa mocno przeżył straszną sytuację na Bugbugu. Przeglądał sobie proponowane bugbugi i niemal skamieniał. Był to filmik z nim w roli głównej. Nigdy nic nie wrzucał, dopiero niedawno założył konto za namową biedronki Ani i nie miał żadnego pomysłu.

-Co?! To ja?! Co się dzieje?!

Na filmie był na imprezie. Tańczył i to dosyć pokracznie, ale wtedy mu to nie przeszkadzało. Myślał, że nikt nie patrzył i świetnie się bawił. Gdy otrząsnął się, sprawdził,      z czyjego konta to wrzucono. Beka122, żadnego profilowego. Przescrollował do komentarzy. Nim filmik usunięto, zdążyłem je zobaczyć. Były równie okropne, co te u Ani. Cieszę się, że w przeciwieństwie do niej, miał odwagę od razu to zgłosić i to się już nie powtórzyło. Mimo to widzę, że krzywda pozostała. Mrówa już niemal nigdy nie tańczy, nawet wyciągnięty przez przyjaciół jest cały spięty. Liczę, że to nie będzie ciągnęło się za nim  do końca życia i pewnego dnia przezwycięży ten lęk.

 

Jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, zadbaj o to, by widzieli je tylko Twoi znajomi. W przeciwnym razie może zobaczyć i wykorzystać je inna osoba, aby cię ośmieszyć lub skrzywdzić. Nie publikuj w sieci zdjęć czy filmów przedstawiających osoby, które nie wyraziły na to zgody.

 

(Nie)przyjaciel

 Poznałem kiedyś w sieci pewną pajęczycę Teklę. Była bardzo zabawna, miła, interesowała się wieloma rzeczami i chętnie ze mną pisała. Chwaliła mnie za piękne sieci, podobały jej się moje oczy i długie nogi. Często wysyłała mi śmieszne bugbugi, nawet grała ze mną w Fall guys’ta. Tekla zaproponowała mi spotkanie w sali gier. Zgodziłem się, bo bardzo chciałem ją poznać. Poszedłem tam z moim najlepszym kolegą Antkiem. Kiedy dotarliśmy na miejsce, nie mogłem jej znaleźć. Jakiś starszy pan do nas machał. Był wysoki, duży i miał grube wąsy. Okazało się, że tak naprawdę Tekla to ten starszy pan. Przestraszyliśmy się i szybko uciekliśmy z tamtego miejsca. Na szczęście nie zdążył do nas podejść. Dobrze, że zabrałem ze sobą Antka.

Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś, kto podaje się za Twojego rówieśnika, w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec Ciebie złe zamiary. Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! O każdej otrzymanej propozycji spotkania koniecznie poinformuj rodziców. Miej ograniczone zaufanie!!

 

Krzywe zwierciadło

Każdy ma w życiu gorsze dni, tygodnie, okresy. Ja też takie miałem, ale niektórzy nie potrafią sobie z taką sytuacją poradzić. Opowiem Wam historię mojej znajomej: wpadła ona w wir, z którego nie była w stanie się wydostać. Powodem tego problemu było to, co widziała w sieci np. scrollując Bugstagrama. Przewijała te wszystkie super zdjęcia. Patrzyła na ludzi, którzy naprawdę świetnie na nich wyglądali. Też chciała taka być. Od tamtego momentu nie była w stanie spojrzeć w lustro. Nie mogła zaakceptować tego, jak wygląda.

Media zmieniły jej postrzeganie siebie. Trudno było jej przyjąć, że nie jest tak idealna jak tamte osoby. Sprawiało jej to tylko krzywdę i ból.

Pamiętaj!!! To, co prezentuje cyberprzestrzeń może być przerysowane – tożsamość ludzi zależy od tego jaką maskę przyjmą. Nie musisz być taki sam jak oni, bądź po prostu sobą! Granica między tym, co wirtualne, a tym co realne jest bardzo cienka. W sieci ciężko odróżnić prawdę od fikcji. Nie naśladuj innych! Bądź oryginalną wersją siebie, kopie są przereklamowane! To, co widzimy w sieci, nie zawsze jest prawdziwe, ludzie nie muszą być idealni, by byli wartościowi.

Co dalej…

Choć media społecznościowe pozwalają nam na łatwiejszą komunikację ze znajomymi i śledzenie naszych idoli, to mają też i negatywną stronę.

Poświęcanie większości naszego czasu na chociażby scrollowanie Instagrama czy Facebooka odcina nas od świata zewnętrznego i kontaktu na żywo z innymi ludźmi.

Ponadto media mogą:

-doprowadzić do stanów lękowych, depresji, a czasem nawet samobójstwa,

-wpłynąć także na naszą kondycję fizyczną,

-możemy popaść w choroby związane z odżywianiem np. anoreksję, bulimię, czy otyłość.

 

Infolinie

-Telefon zaufania 801 889 880,

-Regionalny Interwencyjny Telefon Dla Dzieci i Młodzieży 726 611 611,

-Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę „Ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży’’   116 111,

-www.dyzurnet.pl – serwis, który przyjmuje zgłoszenia dotyczące nielegalnych treści znalezionych w Internecie,

-chrondzieckowsieci.pl – strona zajmująca się zwróceniem uwagi dorosłych i dzieci na zagrożenia wynikające z nierozważnego korzystania z Internetu,

-hejtstop.pl

 

Autorzy:

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. J. H. Dąbrowskiego w Kutnie:

Amelia Tarnowska

Aurelia Graczyk

Barbara Zawierucha

Mateusz Justyński

Zuzanna Biernacka

 

Ilustracje:

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. J. H. Dąbrowskiego w Kutnie:

Aleksandra Wojciechowska

Amelia Habasińska

 

Opieka merytoryczna projektu:

dyr. I Liceum Ogólnokształcącego im. J. H. Dąbrowskiego w Kutnie Edyta Gustowska

podkom. Edyta Machnik

sierż. szt. Daria Olczyk

mł. asp. Justyna Cywka

Opieka merytoryczna strony internetowej:

Tomasz Białobłocki