Informacja ZUS

Szanowni Państwo,

 

Od 1 stycznia 2023r. każdy płatnik prowadzący działalność – nawet jednoosobową – ma obowiązek posiadać profil PUE ZUS

 

Ważne!

Od 16 stycznia 2023r. uruchomiliśmy proces zakładania firmom profili informacyjnych. Zakład  „z urzędu” założy takie konto, jego aktywacja leży już po Państwa stronie.

 

PUE ZUS  – jakie ma zalety?

 

PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi, elektronicznie bez osobistej wizyty w ZUS. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Mogą też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS, mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu).

 

Bez profilu nie będą Państwo mogli korzystać ze wspomnianych powyżej ułatwień.

 

Jak aktywować konto?

 

Sposób pierwszy– zapraszamy do  ZUS

 

ZUS I Oddział w Łodzi organizuje specjalnie dla Państwa Dzień Otwarty – 21 stycznia 2023r., w trakcie którego będziecie mogli aktywować profil.

 

GDZIE?

 

  • Łódź ul. Zamenhofa 2 oraz ul. Lipiec Reymontowskich 11,
  • Zgierz ul. Długa 43 oraz
  • Kutno ul. W. Jagiełły 12,

od godz. 9.00 do godz. 13.00

 

Sposób drugi.  

 

W drugim etapie w lutym zostanie uruchomiona usługa automatycznej autoryzacji założonych profili metodą zaufania poprzez bankowość elektroniczną, login.gov.pl, certyfikat kwalifikowany. Aby dokończyć ten proces wystarczy tylko, że klient na stronie www.zus.pl wybierze ,,Zaloguj się ‘’ za pomocą bankowości elektronicznej, login.gov lub certyfikatu kwalifikowanego, a hasło ustali samodzielnie. Do tego procesu niezbędne jest podanie unikalnego numer telefonu lub adres mailowy. Również w tym przypadku login i jednorazowe hasło klient może otrzymać na sali obsługi klientów albo podczas e-wizyty.