Uwaga ❗️❗️❗️Wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie ❗️❗️❗️

Uwaga ❗️❗️❗️Wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie ❗️❗️❗️

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie informuje, iż w dniach pomiędzy 15 kwietnia a 27 kwietnia 2023 r. na terenie województwa łódzkiego, między innymi w powiecie kutnowskim zostanie przeprowadzona wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.

Szczepienia będą wykonane metodą zrzutów z samolotów doustnej szczepionki z wysokości ok. 200 metrów. Szczepionka jest zatopiona we wnętrzu przynęty – mieszance pokarmowej w kształcie prostokąta, koloru zielono-brunatnego, o wymiarach 3,9 cm x 3,5 cm x 1,5 cm, lub okrągła o średnicy ok. 3-4 cm o zapachu rybnym. Na terenie powiatu kutnowskiego zostanie zrzuconych 30 dawek szczepionki na 1 km2. Zapach przynęty jest wyczuwany przez lisy z odległości około 800 metrów. Podczas podjęcia przynęty przez lisa, tym samym przegryzieniu zatopionej w niej kapsułki zawierającej szczepionkę, dochodzi do zaszczepienia lisa w wyniku kontaktu szczepionkowego wirusa z błoną śluzową lisa.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie apeluje do mieszkańców o nie podnoszenie i nie ruszanie szczepionek. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu. Należy pamiętać o tym, że „zapach ludzki” pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa.

Jednocześnie przypomina się, iż przez okres dwóch tygodni po przeprowadzeniu akcji szczepienia nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone, aby nie dostały się do strefy z wyłożoną szczepionką jako zwierzęta konkurencyjne do zjedzenia przynęt (np. lasy, pola, łąki).

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie informuje również, że sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku otwarcia kapsułki, która znajduje się we wnętrzu przynęty, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny informując go o tym fakcie. Po kontakcie z płynną zawartością kapsułki należy również bezzwłocznie umyć wodą z mydłem te części ciała, które zetknęły się ze szczepionką.

Komunikat w sprawie wiosennej akcji szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

GRAFIKA