Dożynki Powiatowo – Gminne w Łaniętach – 27 sierpnia 2023r.

Za nami udane dożynki powiatowo-gminne w Łaniętach Był piękny korowód dożynkowy, wiele występów artystycznych, regionalne pyszności oraz wiele innych atrakcji dla mieszkańców całego regionu
Dożynkowe uroczystości rozpoczęły się dziękczynną mszą świętą w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łaniętach celebrowaną przez proboszcza tutejszej parafii, księdza Grzegorza Cieślaka.
Następnie uformował się barwny korowód, który przeszedł na teren pobliskiego parku, gdzie odbyły się uroczystości dożynkowe. W skład korowodu weszły poczty sztandarowe OSP w Witoldowie, OSP w Łaniętach, kół łowieckich „Petroponowa” i „Dzik” oraz poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Łaniętach, zespół „Łanięckie Słowiki” z zespołem „Retro”, KGW Chrosno z wieńcem dożynkowym, zespół „Retro” z wieńcem dożynkowym, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Łaniętach z koszem wypełnionym owocami i warzywami, Starostowie dożynek Monika Denarska i Robert Brudnicki z chlebem i miodem, sołtysi z chlebami, przedszkolaki, Starosta Kutnowski Daniel Kowalik i Wójt Gminy Łanięta Tomasz Szczęsny, samorządowcy, parlamentarzyści oraz mieszkańcy.
Następnie, jako symbol zakończenia ciężkich prac rolnika, Starości dożynek Monika Denarska i Robert Brudnicki złożyli na ręce Starosty Kutnowskiego Daniela Kowalika oraz Wójta Gminy Łanięta Tomasza Szczęsnego chleb i miód Bochny chleba na ręce gospodarzy złożyli także przedstawiciele sołectw Anielin, Budy Nowe, Chrosno, Łanięta, Rajmundów, Suchodębie, Święciny, Wilkowia i Zgoda, nie zabrakło także pięknych wieńców dożynkowych złożonych przez KWG w Chrośnie i Zespół „Retro”. Z kolei uczniowie SP im. Kornela Makuszyńskiego w Łaniętach złożyli kosz z owocami i warzywami.
Następnie głos zabrał Wójt Gminy Łanięta Tomasz Szczęsny.
– Jestem pełen uznania dla waszego umiłowania polskiej ziemi i tradycji, dla waszej godnej postawy. Ja również jestem rolnikiem i wiem, jak trudna i wymagająca jest to praca. W imieniu naszego samorządu wszystkim rolnikom, ogrodnikom, sadownikom i pszczelarzom dziękuję za ogrom pracy, jaki wykonali po to, aby na naszym stole nie zabrakło chleba. Życzę wiele radości i zadowolenia z pracy, jak również tego, aby lata następne były łaskawsze dla was i waszych rodzin. Dziękuję Rolnikom za tak liczne przybycie na dzisiejszą uroczystość. Dziękuję Państwu Starostom i przedstawicielom sołectw z terenu gminy Łanięta za przekazane bochny chleba, świeżo wypieczone z nowego ziarna – w tym chlebie zawiera się cała gościnność i otwartość naszych mieszkańców. Cieszę się, że jesteśmy dzisiaj wszyscy razem tutaj w parku w Łaniętach, aby wspólnie świętować ten szczególny dzień. Poczucie wspólnoty i jedności to coś, na co wszyscy zasługujemy, pielęgnujmy te uczucia i trwajmy w nich, aby towarzyszyły nam nie tylko dziś, ale również podczas każdego, zwykłego dnia – mówił włodarz gminy Łanięta.
List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy przeczytał z kolei Starosta Kutnowski Daniel Kowalik.
– Mieszkańcy gminy Łanięta, dziękuję za rolniczy trud, którego symbolicznym zwieńczeniem są żniwa i tradycyjne Święto Plonów. Dziękuję za państwa troskę o ziemię ojców, za starania o to, aby rodziła obficie, aby na żadnym polskim stole nie zabrakło chleba. Przynosi to doskonałe rezultaty, bowiem na rynkach krajowych i zagranicznych polska żywność jest klasą samą dla siebie rozchwytywaną przez konsumentów doceniających jej najwyższą jakość – napisał w liście odczytanym przez Starostę, Andrzej Duda Prezydent RP.
Zgromadzeni mieszkańcy i goście byli świadkami bardzo podniosłego wydarzenia – uroczystości wręczenia odznaczeń. Poseł Tadeusz Woźniak w imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wręczył honorowe odznaki za społeczną pracę na rzecz rolnictwa „Zasłużony dla Rolnictwa” Wójtowi Gminy Łanięta Tomaszowi Szczęsnemu oraz Dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi Ewie Marciniak
Nie mogło zabraknąć pięknego zwyczaju dzielenia się chlebem, który wspólnie spożywany jest znakiem gościnności i jedności. Później nadszedł czas na okolicznościowe przemówienia. Do rolników oraz mieszkańców zwrócili się poseł RP Tadeusz Woźniak, senator RP Przemysław Błaszczyk, członek Zarządu Województwa Łódzkiego Robert Baryła, Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Waldemar Wojciechowski, przewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego Marek Ciąpała, prezes Stowarzyszenia Młodzi Republikanie RP Tomasz Bartosiak oraz Martyna Stasiak, dyrektor biura Senatora RP Krzysztofa Kwiatkowskiego.
Ważnym punktem dożynek było rozstrzygnięcie konkursu „Najładniejszy ogród 2023 roku w Gminie Łanięta” Jury podkreślało, że wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne, bo każdy ogród ma w sobie coś szczególnego. Właściciele zadbali o piękne kompozycje, dobierając w nietuzinkowy sposób gatunki wielobarwnych kwiatów, drzew i krzewów.
Ostatecznie zwycięzcami zostali:
I miejsce – Iwona Dolatowska,
II miejsce – Ewa Wasiak,
III miejsce – Iwona Szymczak.
Komisja konkursowa zdecydowała się również na przyznanie wyróżnienia, które otrzymała Agnieszka Lewandowska. Dodatkową nagrodę otrzymała ponadto Lucyna Małachowska – złożono jej serdeczne podziękowania za udział w pracach komisji konkursowej
Organizatorzy zadbali, aby na dożynkach każdy znalazł coś dla siebie. Przygotowano darmowy poczęstunek w postaci ciasta drożdżowego, jabłek, grochówki, kiełbasek czy słodkich bułek Była także dziczyzna, którą ufundowali Koło Łowickie „Petroponowa” oraz Karol Olesiński Odwiedzić można było również stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z Chrosna, Klonowca Wielkiego, Łaniąt, Imielna i Leszczynka, gdzie czekały lokalne specjały
Na najmłodszych uczestników czekała darmowa wata cukrowa, popcorn oraz gofry a także strefa zabaw, gdzie znajdowały się zjeżdżalnie, zamek dla maluszków, Bigballers oraz karuzela‍♀️
Nie brakowało też stoisk wystawców oraz namiotów tematycznych
m.in:
✅firma Nexera i Play – bezpłatny internet światłowodowy,
✅fundacja Niebieski Wiatrak – rękodzieło i atrakcje dla dzieci,
✅Zespół Szkół Centrum Mechanizacji Rolnictwa w Mieczysławowie ze swoją ofertą,
✅Starostwo Powiatowe w Kutnie ze słodkościami,
✅Gminny Punkt Konsultacyjno – Informacyjny programu „Czyste Powietrze”,
✅Nadleśnictwo Kutno z siedzibą w Chrośnie z darmowymi sadzonkami drzew,
✅Kutnowski Szpitala Samorządowy,
✅Radio Q.
Na wielbicieli muzyki na żywo czekały ciekawe koncerty Wszystkie zespoły przybyłe do Łaniąt porwały licznie zgromadzoną pod sceną publiczność do tańca. Wystąpiły ludowe zespoły – Łanięckie Słowiki i „Retro” z Wierzbia, a także Topky, Romano Dżi i Andreas.
Organizatorami tegorocznych Dożynek Powiatowo-Gminnych byli: Starosta Kutnowski Daniel Kowalik oraz Wójt Gminy Łanięta Tomasz Szczęsny.
Dożynki Powiatowo-Gminne w Łaniętach zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy Dożynki 2023, Patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa, Wojewody Łódzkiego Karola Młynarczyka oraz Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera.
Uroczystość trudno byłoby zrealizować bez wsparcia darczyńców:
AMZ – Kutno S.A,
Animex K4 Sp. z o.o.,
Arkon Ubezpieczenia Łukasz Jurczak,
Bar u Bogusi,
Chemirol Kutno,
DS. Smith Polska S.A,
ECO Kutno Sp. z o.o.,
Egolit Sp. z o.o.,
Handel Doradztwo Ubezpieczenia Środki Ochrony Roślin Piotr Brzeziński,
HETMAN Sp. z o.o.,
Hodowla Roślin Strzelce Sp. z o.o. Grupa I,
HURT-PAP,
Karol Olesiński,
Kellog’s,
Koło Łowieckie Petroponowa,
Kwiaciarnia „Marzenie” Marzena Zawadzka,
Lasy Państwowe Nadleśnictwo Kutno z siedzibą w Chrośnie,
Łódzki Bank Spółdzielczy oddział w Krośniewicach,
MEG-BUD Marcin Gibski,
Młyn Aurelia i Stanisław Jujka,
NEXERA Sp. z o.o.,
Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe Andbas Andrzej Chojnacki,
SIRMAX Polska Sp. z o.o.,
Sklep Lewiatan Karolina i Robert Drapińscy,
Starościna Dożynek Pani Monika Denarska,
Starosta Dożynek Pan Robert Brudnicki,
Stowarzyszenie Patria et Lex,
Vandemoortele Polska,
Zakład Instalatorstwa Sanitarnego Jan Górski i Spółka,
Zakład Piekarniczo-Cukierniczy Ozdowscy,
Zakład Przetwórstwa Mięsnego Koniarek,
Zakład Przetwórstwa Mięsnego Zieleniew.
Dzięki Państwa hojności mogliśmy wspólnie świętować pomyślne zakończenie żniw
❤️Dziękujemy wszystkim za obecność podczas dożynkowego świętowania! ❤️