Jak przetrwać burzę?

Podczas burzy należy zachować szczególną ostrożność. Oto kilka kluczowych zasad, które warto przestrzegać:

– Schroń się w bezpiecznym miejscu: Najlepszym schronieniem jest wnętrze budynku. Unikaj małych budynków, otwartych przestrzeni i samotnych drzew.

-Unikaj wody: Nie korzystaj z kąpieli, nie pływaj w otwartych zbiornikach wodnych i nie używaj urządzeń elektrycznych podłączonych do sieci.

-Odłącz urządzenia elektryczne: Wyłącz i odłącz od prądu urządzenia elektryczne, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych przez przepięcia.

– Nie używaj telefonu stacjonarnego: Możesz używać telefonu komórkowego, ale unikaj korzystania z telefonu stacjonarnego, który jest podłączony do linii przewodowej.

– Pozostań w samochodzie: Jeśli burza zaskoczy Cię w samochodzie, zatrzymaj się na poboczu, zamknij okna i nie dotykaj metalowych elementów pojazdu. Samochód działa jak klatka Faradaya, chroniąc Cię przed piorunami.

– Nie stój pod drzewami: Unikaj stania pod drzewami i na otwartej przestrzeni. Jeśli jesteś na otwartej przestrzeni, znajdź niskie miejsce i przykucnij, chroniąc głowę rękami.

– Zachowaj spokój: Nie panikuj i staraj się jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie.

– Śledź prognozy pogody: Przed planowaniem wyjścia na zewnątrz, sprawdź prognozy pogody i unikaj długich spacerów lub wycieczek w czasie, gdy spodziewane są burze.

Prewencja Społeczna Państwowej Straży Pożarnej