Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim; było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym. Przez wiele miesięcy polscy patrioci, często słabo uzbrojeni, z ogromnym poświęceniem walczyli o wolność, godność i suwerenność Ojczyzny. Pomimo klęski, pamięć o powstaniu ożywiała w kolejnych dziesięcioleciach nastroje patriotyczne, co przyczyniło się do odzyskania niepodległości pół wieku później.
Dziś, w 163. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, Wójt Gminy Łanięta Tomasz Szczęsny , delegacja pracowników Urzędu Gminy Łanięta, Kierownik GOPS Arkadiusz Kopaczyński, Dyrektor Szkoły Agnieszka Gadziomska, delegacja uczniów ze Szkola Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Łaniętach oraz bibliotekarka Martyna Kawczyńska zebrali się przy grobie Aleksandra Toporskiego – Naczelnika Powstania Styczniowego na powiat oraz Prezesa Trybunału Rewolucyjnego Miasta Kutna, spoczywającego na łanięckim cmentarzu parafialnym, aby uczcić pamięć poległych Powstańców.
Wójt Gminy przypomniał o odwadze i poświęceniu naszych Przodków, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny. Pani Beata Ryniec-Maćkowiak nauczycielka historii wraz z uczniami klasy VII Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Łaniętach przedstawiła krótką lekcję historii, przybliżając zgromadzonym wydarzenia i znaczenie Powstania Styczniowego.
Uczczono ich pamięć minutą ciszy oraz złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie Aleksandra Toporskiego – weterana Powstania Styczniowego.
Oddając hołd Powstańcom, wyrażamy pamięć i szacunek dla ich odwagi, poświęcenia oraz niezłomnej postawy w walce o niepodległą Polskę.
Cześć i chwała bohaterom Powstania Styczniowego!








