Do zakończenia PSR pozostało 8 dni
2 dni na samospis
5 dni na samospis
SPISOBUS
Powszechny Spis Rolny kończy się 30 listopada.
- 02.11.2020 (poniedziałek)
- 03.11.2020 (wtorek)
- 04.11.2020 (środa)
- 05.11.2020 (czwartek)
- 06.11.2020 (piątek)
Informacje dot. obowiązku dokonania spisu
Przypominamy, że zgodnie z nowelizacją ustawy powszechnym spisie rolnym w 2020 r.:
- Użytkownik gospodarstwa rolnego, który nie może dopełnić obowiązku przeprowadzenia samospisu internetowego, w szczególności ze względu na stan zdrowia lub uzasadniony interes tego użytkownika, zgłasza ten fakt służbom statystyki publicznej, telefonując na podany do wiadomości publicznej numer infolinii spisowej, nie później niż do dnia 31 października 2020 r.
NUMER INFOLINII SPISOWEJ: 22 279 99 99
- Obowiązek przeprowadzenia samospisu internetowego, nie wyłącza możliwości zebrania w każdym czasie danych od użytkownika gospodarstwa rolnego w formie bezpośredniego wywiadu lub w formie wywiadu telefonicznego.
- Użytkownik gospodarstwa rolnego nie może odmówić przekazania danych w ramach spisu rolnego w formie bezpośredniego wywiadu lub w formie wywiadu telefonicznego.
- Przekazanie przez użytkownika gospodarstwa rolnego danych w formie bezpośredniego wywiadu lub w formie wywiadu telefonicznego zwalnia go z obowiązku przeprowadzenia samospisu internetowego.
Informacja o sposobie przeprowadzania wywiadów w PSR
Informacja o wywiadach przeprowadzanych przez rachmistrzów spisowych
Powołując się na Komunikat Dyrektora Centralnego Biura Spisowego w sprawie wywiadów bezpośrednich w Powszechnym Spisie Rolnym 2020 r. Gminne Biuro Spisowe informuje, że w związku z utrzymującym się wysokim poziomem zachorowań, spowodowanych pandemią COVID–19, rachmistrze spisowi prowadzić będą wyłącznie telefoniczne wywiady w gospodarstwach rolnych przydzielonych im do realizacji.
Decyzja obowiązuje na terenie całego kraju od 1 października 2020 r. do odwołania.
Informacja o możliwości realizacji wywiadów bezpośrednich przez rachmistrzów spisowych w terenie będzie przesłana odrębnym komunikatem.
Rolniku z województwa łódzkiego! Spisz się przez Internet i zdobądź upominek!
Od 1 września do 30 listopada br. trwa Powszechny Spis Rolny 2020.
Spośród użytkowników gospodarstw rolnych z województwa łódzkiego, które zgłoszą się do naszej akcji, 50 pierwszych gospodarstw otrzyma prezent – niespodziankę!*. Na upominek składać się będą losowo wybrane gadżety spisowe (parasole, koce piknikowe, ładowarki indukcyjne, zestawy piśmiennicze, notesy, smycze, kubki termiczne, torby, powerbanki, pendrive’y i wiele innych).
Nie czekaj aż zadzwoni rachmistrz!
Spisz się przez Internet!
Aby otrzymać upominek należy:
- wejść na stronę https://spisrolny.gov.pl,
- przejść do aplikacji spisowej,
- dokonać samospisu,
- przesłać, wpisując w temat wiadomości hasło promocyjne**, na adres promocjeLDZ@stat.gov.pl chęć udziału w akcji „Spisz się przez Internet i zdobądź upominek!” wraz z numerem gospodarstwa rolnego oraz danymi do wysyłki***, na które należy wysłać upominek.
- 50 pierwszych gospodarstw rolnych, które W PEŁNI zakończą SAMOSPIS gospodarstwa, a kompletność ich formularza zostanie pomyślnie zweryfikowana – otrzyma upominek.
- Gospodarstwo rolne może wziąć udział w akcji „Spisz się przez Internet i zdobądź upominek!” tylko jeden raz!
Konkurs dla przedszkoli – ” Życie i praca na wsi”
Termin nadsyłania prac do 30.10.2020 r.
Cel konkursu – Rozwój umiejętności plastycznych oraz kreatywności dzieci, jak również promocja Powszechnego Spisu Rolnego 2020
Do wygrania
1 miejsce – Trójwymiarowa makieta domek lub ciuchcia
2 miejsce – Zestaw klocków piankowych
3 miejsce – Zestaw labiryntów magnetycznych
4 miejsce – Zestaw 7 różnych przewlekanek-nawlekanek
miejsca 5 – 10 – otrzymają zestaw gadżetów promujących Powszechny Spis Rolny 2020
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 16 listopada 2020 r. na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Urzędu Statystycznego w Łodzi
Regulamin dostępny na stronie: https://lodz.stat.gov.pl/rolnykonkursprzedszkoli
Szczegóły: https://lodz.stat.gov.pl/rolnykonkursprzedszkoli
„Co wiem o PSR” – KONKURS – tydzień 3
Zapraszamy do wzięcia udziału konkursie .
Polub profil Urzędu Statystycznego w Łodzi
Odpowiedz na pytanie konkursowe w odpowiedzi prywatnej na Facebooku
Czas nadsyłania odpowiedzi – do czwartku 17.09.2020 r.
Ogłoszenie wyników w piątek 18.09.2020 r. pod postem konkursowym.
Wygrywa pierwsze 5 osób
PYTANIE KONKURSOWE:
PSR przeprowadzany jest przez 3 miesiące – od 1.09 do 30.11. Jednak zbierane dane rolnicy powinni podawać wg stanu na konkretny dzień lub też za dany okres (w zależności od zadanego pytania). JAKI TO DZIEŃ I OKRES? (Podaj oba).
Regulamin konkursu dostępny na stronie
https://lodz.stat.gov.pl/rolnykonkursfacebook
Zachęcamy do obejrzenia filmiku „Jak się spisać przez Internet” autorstwa pracowników Urzędu Statystycznego w Łodzi.
„Co wiem o PSR” – KONKURS – tydzień 2
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie.
Co należy zrobić?
Polub profil Urzędu Statystycznego w Łodzi
Odpowiedz na pytanie konkursowe w odpowiedzi prywatnej na Facebooku
Czas nadsyłania odpowiedzi – do czwartku 10.09.2020 r.
Ogłoszenie wyników w piątek 11.09.2020 r. pod postem konkursowym.
Wygrywa pierwsze 5 osób
PYTANIE KONKURSOWE:
JAKI UDZIAŁ, WEDŁUG DANYCH Z PSR 2010, STANOWIĄ MAŁE GOSPODARSTWA ROLNE (o powierzchni do 5 ha użytków rolnych) W OGÓLNEJ LICZBIE GOSPODARSTW ROLNYCH WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO?
Regulamin konkursu dostępny na stronie
https://lodz.stat.gov.pl/rolnykonkursfacebook
Komunikat Gminnego Biura Spisowego w Łaniętach
„Co wiem o PSR” – KONKURS
Urząd Statystyczny w Łodzi, odpowiedzialny za realizację Powszechnego Spisu Rolnego 2020 na terenie województwa łódzkiego, serdecznie zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w konkursie na Facebook-u „ Co wiem o PSR”. Konkurs ten ma na celu promocję Powszechnego Spisu Rolnego 2020.
Uczestnikiem konkursu może być użytkownik FB zamieszkały na terenie województwa łódzkiego.
Szczegóły konkursu i regulamin znajdą Państwo na stronie: https://lodz.stat.gov.pl/rolnykonkursfacebook
List Prezesa GUS do rolników
Nowelizacja ustawy o Powszechnym Spisie Rolnym 2020.
27 sierpnia 2020 r. Prezydent podpisała nowelizację ustawy o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. Zmiany w ustawie dostosowują przepisy dotyczące prowadzenia spisów do warunków epidemii, m.in. możliwość zbierania danych spisowych telefonicznie.W związku z potrzebą przeciwdziałania dalszemu rozprzestrzenianiu się epidemii COVID-19 statystyka publiczna musi działać w oparciu o podstawy prawne, które w warunkach epidemii umożliwią nieprzerwane prowadzenie badań statystycznych, mając na uwadze ich kluczowe znaczenie dla gospodarki narodowej. Podstawowym założeniem nowych rozwiązań musi być zagwarantowanie bezpieczeństwa zdrowotnego w trakcie prowadzenia badań statystycznych – zarówno respondentom, jak i osobom przeprowadzającym badania.
W celu redukcji obciążenia respondentów i eliminacji redundancji danych w spisie zostaną wykorzystane ponadto, w możliwie najszerszym zakresie, źródła administracyjne (załącznik nr 3 do ustawy o PSR). Dane administracyjne posłużą do budowy wykazu gospodarstw rolnych, zastępowania danych statystycznych oraz kontroli i analizy wyników spisu.
Nowa ustawa o powszechnym spisie rolnym obowiązuje od 28 sierpnia 2020 r.
INFORMACJE – URZĄD STATYSTYCZNY W ŁODZI
DZIAŁ I – UŻYTKOWANIE GRUNTÓW
- W dziale tym zapytamy, czy gospodarstwo rolne 1 czerwca 2020 r. użytkowało/posiadało grunty niezależnie od tytułu władania, tj.: własne, dzierżawione od innych oraz wspólne, ale tylko w części przypadającej użytkownikowi.
- Zbierane będą dane o powierzchni (w hektarach lub arach) poszczególnych rodzajów gruntów wchodzących w skład gospodarstwa.
- Należy pamiętać, że do powierzchni gruntów gospodarstwa rolnego nie zaliczamy gruntów własnych, które zostały wydzierżawione innym osobom.
- Użytki rolne pozostałe to użytki wyłączone z produkcji i płodozmianu, jednak znajdujące się w kondycji pozwalającej na ich szybką i przy poniesieniu niewielkich nakładów rekultywację. Jeśli tak nie jest, należy ich powierzchnię ująć w pozostałych gruntach.
- Ogrody przydomowe, to powierzchnie, na ogół koło domu, wykorzystywane do uprawy roślin przeznaczonych do spożycia przez gospodarstwo domowe rolnika. Nie należy tu ujmować powierzchni ogrodów ozdobnych, trawników, czy terenu wykorzystywanego w celach rekreacyjnych.
DZIAŁ II – POWIERZCHNIA ZASIEWÓW
- W tej części formularza zostaną zebrane informacje, według stanu na dzień 1 czerwca br., o powierzchni zasiewów wszystkich upraw rolnych i ogrodniczych, w plonie głównym i poplonach, z wyszczególnieniem czy są to uprawy w gruncie czy pod osłonami.
- W celu uniknięcia sytuacji pominięcia roślin, które z reguły są uprawiane na mniejszych powierzchniach, pierwsze pojawią się pytania o ogólną powierzchnię uprawy (w ha,a):
- kwiatów i roślin ozdobnych, w podziale według ich przeznaczenia, tj. na cele ozdobne lub na rozsady/nasiona,
- ziół i przypraw, w podziale według ich przeznaczenia, tj. na cele ozdobne lub na rozsady/nasiona.
Następnie poprosimy o wymienianie i podawanie powierzchni każdej innej uprawy rolnej i ogrodniczej prowadzonej w gospodarstwie, z podziałem według ich przeznaczenia, tj.: do spożycia, na paszę, zielonkę, ziarno lub rozsadę.
- Dodatkowo zapytamy o powierzchnię uprawy grzybów jadalnych, wyjątkowo w m2 i w okresie 12 miesięcy liczonym od 2 czerwca 2019 r. do 1 czerwca 2020 roku włącznie.
DZIAŁ III – ZWIERZĘTA GOSPODARSKIE
- Zwierzęta gospodarskie to zwierzęta utrzymywane w celu osiągnięcia korzyści gospodarczych, np. produkcji mięsa, mleka i innych produktów zwierzęcych, a także w przypadku koni, wykorzystywane jako siła pociągowa i dla celów rekreacyjnych oraz sportowych.
Do zwierząt gospodarskich nie zalicza się zwierząt (z wyjątkiem koni) utrzymywanych wyłącznie dla celów rekreacyjnych lub terapeutycznych.
- W spisie zbierane będą dane o liczbie poniżej wymienionych gatunków zwierząt gospodarskich, ale tylko tych, które znajdowały się 1 czerwca br. w spisywanym gospodarstwie rolnym:
- bydła w podziale na grupy wiekowo – użytkowe,
- świń w podziale na grupy wagowo – użytkowe,
- owiec w podziale na grupy użytkowe,
- kóz w podziale na grupy użytkowe,
- drobiu w podziale na gatunki,
- koni,
- królików,
- pozostałych zwierząt futerkowych,
- pni pszczelich,
- pozostałych gatunków (utrzymywanych dla uzyskania mięsa czy wełny) razem (np.: jeleniowate, dziki, świniodziki, lamy, alpaki), w tym zwierząt jeleniowatych (jelenie, sarny, daniele, łosie, renifery).
- Należy pamiętać, że spisowi podlegają zwierzęta gospodarskie, które:
- były własnością użytkownika gospodarstwa rolnego lub członków jego gospodarstwa domowego, i które znajdowały się w gospodarstwie rolnym lub przebywały na wypasie na gruntach nie stanowiących gospodarstw rolnych (np. redyki),
- należały do innych niż ww. właścicieli, i które przetrzymywane były czasowo lub stale w spisywanym gospodarstwie,
- wyjątek stanowią pnie pszczele, które należy spisać u ich właściciela niezależnie od miejsca gdzie się znajdowały.
Może się zdarzyć, że właściciel pszczół, nie użytkuje żadnych gruntów, a ule trzyma na gruntach (np. polana leśna, łąka) użytkowanych przez inne osoby fizyczne czy prawne. W tym przypadku, właściciel pni pszczelich również podlega spisowi.
- W dziale III zbierane będą także dane o sposobie utrzymania bydła, świń i kur niosek, o:
- liczbie stanowisk dla bydła w różnych typach obór,
- prowadzeniu wypasu pastwiskowego (czas trwania i liczba wypasanego bydła),
- liczbie stanowisk dla świń w różnych typach chlewni,
- liczbie stanowisk dla kur niosek w różnych typach kurników.
Dane te będą dotyczyły okresu 12 miesięcy liczonego od 2 czerwca 2019 r. do 1 czerwca 2020 r. włącznie.
DZIAŁ IV – NAWOŻENIE
- Dane zbierane w dziale IV dotyczą okresu 12 miesięcy liczonego od 2 czerwca 2019 r. do 1 czerwca 2020 r. włącznie.
- W tej części formularza poprosimy rolników o podanie jakie nawozy mineralne oraz wapniowe (według nazw handlowych) i w jakiej ilości (w decytonach (dt) lub w litrach masy towarowej, w przypadku nawozów wapniowych tylko w dt) zużyto do nawożenia w gospodarstwie rolnym. Zapytamy także o ogólną (bez podziału na uprawy) powierzchnię nawożoną (w ha,a) ww. nawozami.
- Kolejne pytania będą dotyczyły nawozów naturalnych (tj.: obornika, pomiotu ptasiego, gnojówki i gnojowicy). Poprosimy o podanie następujących informacji:
- ilość zużytego obornika i pomiotu ptasiego (w dt), gnojówki i gnojowicy (w m3) oraz ogólna (bez podziału na poszczególne uprawy) powierzchnia (w ha,a) na której zastosowano wymienione nawozy,
- jaki procent dostępnych w gospodarstwie nawozów naturalnych wykorzystano do nawożenia,
- rodzaje zastosowanych metod aplikacji nawozów naturalnych (rozrzutowo, bez przyorania, przez rozlewanie pasmowe lub aplikację doglebową) i udział ilości nawozów naturalnych zastosowanych wskazanymi przez respondenta metodami w ogólnej ilości nawozów naturalnych zużytych do nawożenia (w %),
- ilość nawozów naturalnych wywiezionych do innego gospodarstwa lub biogazowni (w dt lub m3),
- ilość nawozów naturalnych przywiezionych do gospodarstwa w celu nawożenia (w dt lub m3),
- sposób przechowywania nawozów naturalnych (na pryzmach kompostowych, na płycie obornikowej, pod podłogą rusztową, na głębokiej ściółce, w zbiorniku) i udział ilości nawozów przechowywanych określonymi przez respondenta sposobami w ogólnej ilości nawozów naturalnych przechowywanych w gospodarstwie (w %),
- czas przechowywania nawozów naturalnych (w miesiącach).
- Dodatkowo zapytamy o to czy w gospodarstwie zastosowano, a jeśli tak, to ile zużyto (w dt) nawozów organicznych, innych niż nawozy zielone, obornik, pomiot ptasi, gnojówka, gnojowica. Należy tu uwzględnić odpady przemysłu spożywczego, osady ściekowe, poferment.
DZIAŁ V – OCHRONA ROŚLIN
- Dane zbierane w tym dziale dotyczą okresu 12 miesięcy liczonego od 2 czerwca 2019 r. do 1 czerwca 2020 r. włącznie.
- Zbierane będą informacje o liczbie zabiegów środkami ochrony roślin wykonanych na następujące grupy upraw: zboża, warzywa, sady i inne uprawy trwałe oraz pozostałe uprawy (uprawy okopowe, w tym ziemniaki, uprawy strączkowe, motylkowe, przemysłowe, oleiste, pastewne, zioła, kwiaty, trawy polowe i truskawki), a także w magazynach.
- W kolejnym pytaniu poprosimy o zaznaczenie odpowiedzi, z jakiego rodzaju wsparcia korzystał respondent przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu środków ochrony roślin (do wyboru: doradztwo personalne, systemy wspomagania, informacja o progach ekonomicznej szkodliwości, prowadzony monitoring organizmów szkodliwych, inne źródła).
- Zapytamy także o liczbę niestandardowych urządzeń do zabiegów środkami ochrony roślin (tj.: zaprawiarek, opryskiwaczy ręcznych, taczkowych lub plecakowych, specjalnych instalacji w szklarniach lub tunelach i innego sprzętu).
- Poprosimy również o ocenę znajomości zasad integrowanej ochrony roślin (do wyboru: wysoka, średnia, niska, brak znajomości tych zasad).
DZIAŁ VI – BUDYNKI GOSPODARSKIE
- Informacje o budynkach gospodarskich dotyczą okresu 12 miesięcy liczonego od 2 czerwca 2019 r. do 1 czerwca 2020 r. włącznie.
- W dziale tym poprosimy o podanie liczby i powierzchni (w m2) specjalistycznych budynków inwentarskich (obór, chlewni, kurników). Spisowi nie podlegają budynki wielofunkcyjne lub budynki inwentarskie, gdzie utrzymywane są dwa lub więcej gatunków zwierząt.
- Zapytamy także o liczbę i pojemność pozostałych budynków gospodarskich:
- silosów zbożowych i silosów paszowych, sortowni, przechowalni, chłodni i kopców ziemnych (pojemność w tonach)
- silosów na kiszonki oraz stodół (pojemność w m3).
DZIAŁ VII – CIĄGNIKI, MASZYNY I URZĄDZENIA ROLNICZE
- Zbierane dane dotyczą stanu w dniu 1 czerwca 2020 r.
- W ramach działu VII zbierzemy informacje o:
- liczbie ciągników i ładowarek teleskopowych według ich mocy,
- liczbie wybranych maszyn i urządzeń rolniczych: kombajnów (zbożowych, buraczanych, ziemniaczanych, do zbioru owoców), silosokombajnów, kopaczek do ziemniaków, pras i przyczep zbierających, sadzarek do ziemniaków, siewników, agregatów uprawowych, opryskiwaczy polowych i sadowniczych, rozsiewaczy nawozów i wapna, rozrzutników, robotów udojowych,
- liczbie maszyn wykorzystujących sygnał GPS.
- Dodatkowo zapytamy czy rolnik w okresie 12 miesięcy kończącym się 1 czerwca 2020 r., korzystał z maszyn lub urządzeń będących własnością innych gospodarstw rolnych lub firm usługowych (odpowiedź „Tak” lub „Nie”).
DZIAŁ VIII – DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA
- Dane zbierane w tym dziale dotyczą okresu 12 miesięcy liczonego od 2 czerwca 2019 r. do 1 czerwca 2020 r. włącznie.
- Jeżeli użytkownik sprzedawał wytworzone w gospodarstwie produkty rolne oraz zwierzęta gospodarskie, to zapytamy jaką część (w %) tej sprzedaży stanowiła sprzedaż bezpośrednio konsumentom (tj. na targowiskach, we własnych sklepach czy w ramach sprzedaży międzysąsiedzkiej).
- Wytworzone w gospodarstwie produkty mogą być też spożywane przez członków gospodarstwa domowego użytkownika. W związku z tym zapytamy, czy wartość samozaopatrzenia żywnościowego stanowi więcej niż 50% wartości końcowej produkcji rolniczej. Poniższy schemat wyjaśni, co należy rozumieć pod wymienionymi pojęciami.
- DZIAŁ IX – STRUKTURA DOCHODÓW GOSPODARSTWA DOMOWEGO Z UŻYTKOWNIKIEM GOSPODARSTWA INDYWIDUALNEGO.
- W dziale tym chcemy uzyskać informacje o tym jakie były źródła dochodów gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego uzyskanych w okresie 12 miesięcy liczonym od 2 czerwca 2019 r. do 1 czerwca 2020 r. włącznie.
- Łączne dochody gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa rolnego stanowią sumę dochodów wszystkich osób (spokrewnionych lub niespokrewnionych) zamieszkujących razem z użytkownikiem gospodarstwa rolnego i wspólnie z nim utrzymujących się.
- Nie będziemy pytali o wielkość dochodów, tylko o ich strukturę. Oznacza to, że łączne dochody gospodarstwa domowego należy przyjąć za 100% i następnie podać w przybliżeniu, ile % stanowiły dochody uzyskane z tytułu:
- prowadzenia działalności rolniczej (należy tu uwzględnić również dotacje związane z produkcją rolniczą),
- prowadzenia na rachunek własny pozarolniczej działalności gospodarczej,
- pracy najemnej,
- emerytur i rent,
- innych niezarobkowych źródeł (np.: zasiłek wychowawczy, program Rodzina 500+, stypendium, dochody z dzierżawy ziemi).
DZIAŁ X – AKTYWNOŚĆ EKONOMICZNA
- W dziale tym zapytamy kto i w jakim wymiarze czasu pracował w okresie 12 miesięcy liczonym od 2 czerwca 2019 r. do 1 czerwca 2020 r. włącznie (tzw. aktywność stała):
- przy produkcji rolniczej w spisywanym gospodarstwie rolnym,
- w pozarolniczej działalności gospodarczej (inna niż rolnicza działalność zarobkowa bezpośrednio związana z gospodarstwem rolnym i pozostała).
- DZIAŁ XI – CHÓW I HODOWLA RYB
Jeżeli w gospodarstwie rolnym, w okresie 12 miesięcy liczonym od 2 czerwca 2019 r. do 1 czerwca 2020 r., prowadzony był chów/hodowla ryb, zapytamy o:
- powierzchnię stawów rybnych i objętość urządzeń do chowu i hodowli ryb,
- gatunki utrzymywanych ryb.
WIĘCEJ INFORMACJI O SPISIE ROLNYM W LINKU: https://spisrolny.gov.pl/warto-wiedziec#sppb-addon-wrapper-1595423106376