Dożynki gminne w Łaniętach za nami!

Dożynki Gminne w Łaniętach
Uroczystość Dożynek Gminnych, w niedzielę 28 sierpnia 2022 r., rozpoczęła tradycyjnie dziękczynna Msza Święta w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łaniętach, podczas której rolnicy świętowali zakończenie prac żniwnych i dziękowali Bogu za tegoroczne zbiory. ‍ Liturgię sprawował proboszcz tutejszej parafii ks. Radosław Walczak, który pobłogosławił i poświęcił przyniesione do świątyni owoce tegorocznych żniw. Po mszy, barwny korowód na czele z Wójtem Gminy Łanięta, Przewodniczącym Rady Gminy, Radnymi, Proboszczem parafii, starostami dożynek, paniami z Koła Pań Aktywnych niosącymi przepiękny wieniec dożynkowy, sołtysami niosącymi bochny chleba, zespołem folklorystycznym „Łanięckie Słowiki”, druhami strażakami, uczniami szkoły, przedszkolakami oraz zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami naszej gminy przemaszerował do parku w Łaniętach, gdzie odbyła się część oficjalna i artystyczna Święta Plonów. ‍‍
Oficjalnego otwarcia dokonał Wójt przyjmując na swoje ręce przyniesiony wieniec dożynkowy, kosz z owocami i warzywami oraz bochny chleba. Chleb upieczony z tegorocznych zbiorów i miód wręczyli Wójtowi Starostowie Dożynek Pani Wiesława Lewandowska oraz Pan Zdzisław Michalski, a także Sołtysi i przedstawiciele sołectw: Budy Nowe, Chrosno, Juków, Kąty, Łanięta, Rajmundów, Suchodębie, Świeciny, Wola Chruścińska, Witoldów i Wilkowia. Potem rozpoczął się tradycyjny obrzęd dzielenia chleba
i poczęstowano nim wszystkich uczestników dożynek.
Uroczystość dziękczynienia za plony uświetniło wystąpienie Wójta Gminy Łanięta Tomasza Szczęsnego, który podziękował rolnikom za całoroczny trud ich pracy oraz przypomniał jak ważne jest umiłowanie chleba i tradycji. Głos zabrali również zaproszeni goście, swoje słowa uznania dla pracy rolników przekazał Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Robert Baryła, Starosta Powiatu Kutnowskiego Daniel Kowalik, Przewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego Marek Ciąpała, Senator RP Przemysław Błaszczyk, Poseł na Sejm RP Tadeusz Woźniak, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Andrzej Górczyński, asystent Posła Tadeusza Woźniaka Adrian Zieliński. W uroczystości uczestniczyli również: Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Kutnie Monika Majda, Nadleśniczy Nadleśnictwa Kutno Janusz Młynarczyk, Członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego Tomasz Walczewski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego Tomasz Marciniak, Wójt Gminy Dąbrowice Dorota Dąbrowska, Zastępca Dyrektora Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi Ewa Marciniak.
Po części oficjalnej, nadszedł czas na część artystyczną oraz ogłoszenie zwycięzców konkursu „Najpiękniejszy Ogród 2022 roku w Gminie Łanięta”.
Laureatami tegorocznej edycji konkursu „Najpiękniejszy Ogród 2022 roku w Gminie Łanięta” zostali:
miejsce Pani Lucyna Małachowska,
miejsce Pani Renata Grabowska,
miejsce Pani Aniceta Ulanowska.
Laureaci konkursu otrzymali nagrody w postaci bonów upominkowych, ufundowane przez Wójta Gminy Łanięta. Ponadto na wszystkich uczestników konkursu czekały upominki od organizatora konkursu i firmy Sklep Ogrodniczy w Kutnie Agata Wiśniewska.
Uroczystości dożynkowe umiliły występy artystyczne dzieci z Przedszkola Lokalnego im. Kubusia Puchatka w Łaniętach, występy grup tanecznych działających przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Łaniętach oraz występ zespołu folklorystycznego „Łanięckie Słowiki”.
Na uczestników, oprócz muzyki, czekało mnóstwo atrakcji, między innymi:
– dożynkowe konkurencje oraz konkursy dla dzieci i dorosłych, ‍♀️⛳️
– darmowe dmuchańce dla dzieci: zjeżdżalnia, rakieta, big ballers,
– darmowa wata, popcorn i gofry,
– kurtyna wodna,
– konkursy i zabawy edukacyjne prowadzone przez Starostwo Powiatowe w Kutnie oraz Nadleśnictwo Kutno z siedzibą w Chrośnie,
– malowanie buziek, bańki mydlane i zabawy z chustą prowadzone przez Fundację „Niebieski Wiatrak”, ‍‍‍
– konkursy sportowe na stołach do TEQBALL prowadzone przez Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Kutnowskiego Pana Tomasza Marciniaka, który ufundował dla każdego uczestnika upominek, a dla zwycięzców piłki, ⚽️
– dmuchane boisko pneumatyczne udostępnione przez firmę MPC Kutno, ⚽️
– stoiska handlowe i wystawiennicze.
Dla dożynkowych gości z pewnością nie zabrakło jedzenia, które przygotowały lokalne Koła Gospodyń Wiejskich, tj. Koło Gospodyń Wiejskich w Chrośnie, Koło Gospodyń Wiejskich w Łaniętach, Koło Gospodyń Wiejskich w Suchodębiu i Koło Gospodyń Wiejskich w Witoldowie.
Ponadto dla uczestników dożynek czekała niespodzianka – pieczony dzik z kaszą i gulaszem z dziczyzny – ufundowany przez Starostę Dożynek Pana Zdzisława Michalskiego i Koło Łowieckie „Petroponova”.
Przez cały czas trwania Dożynek, w specjalnie przygotowanym stoisku, działał punkt konsultacyjno- informacyjny Programu priorytetowego „Czyste Powietrze”, gdzie pracownicy Urzędu Gminy Łanięta udzielali wszelkich informacji o programie. Działał również punkt informacyjny w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.
Zwieńczeniem tego dnia była zabawa taneczna poprowadzona przez zespół ProRemix oraz występ zespołu AVINION DANCE.
Patronat honorowy nad uroczystością objęli:
– Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński,
– Starosta Powiatu Kutnowskiego Daniel Kowalik.
Organizatorami Dożynek Gminnych byli:
– Wójt Gminy Łanięta – Tomasz Szczęsny,
– Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Łaniętach.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznych Dożynek Gminnych, a w szczególności naszym sponsorom:
– Starostom Dożynek Pani Wiesławie Lewandowskiej i Panu Zdzisławowi Michalskiemu, ❤️
– Firmie Vandemoortele, ❤️
– Karolinie i Robertowi Drapińskim – Sklep Lewiatan w Łaniętach. ❤️