Spotkanie z komisarzem UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim

wpis w: Informacje

W dniu 17 marca 2023 roku Wójt Gminy Łanięta Tomasz Szczęsny uczestniczył w spotkaniu z komisarzem UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim, które odbyło się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Strzelce. W spotkaniu wzięli udział: Senator Przemysław Błaszczyk, Poseł na Sejm RP Marek Matuszewski, Poseł na Sejm RP Grzegorz Wojciechowski, rolnicy oraz włodarze gmin powiatu kutnowskiego. Rozmawiano o trudnej sytuacji w rolnictwie, głównie na rynku zbóż. Poruszono również kwestie dotyczące Polskiego Planu Strategicznego, podkreślając dwa zawarte w nim założenia tzw. ekoschematy i rolnictwo węglowe. Janusz Wojciechowski powiedział, że złej sytuacji na polskim rynku zbóż realnie zaradzić mogą obecnie jedynie pomoc unijna oraz wsparcie z budżetu krajowego. Jak zapewnił, Polska może liczyć na 30 mln euro z UE i ta pomoc jest już zapewniona. Jak podkreślił, dopiero drugi raz w historii rezerwa kryzysowa w UE została uruchomiona. Drugie tyle rolnikom może dać polski rząd. Pomoc finansowa jest obecnie – w opinii Janusza Wojciechowskiego – jedynym sensownym i realnym rozwiązaniem.